top of page
Pretraživanje

Društvo prijatelja starina prije 60 godina

Updated: 7. sij 2021.


Piše: Stjepan Najman

Zgrada općine

Društvo prijatelja starina (DPS) nastalo je kao izraz želja i potreba skupine Valpovčana s adekvatnim odnosom prema lokalnoj prošlosti i baštini te kao spoznaja da povijest ne počinje od danas, od nas, već da smo tek djelić njene vremenske dimenzije. Bio je to oblik opiranja i protesta građana skorojevićevskim, vandalskim i nihilističkim postupcima i posljedicama ratnih i revolucionarnih događanja.

Prvi razgovori vođeni su u okviru Hrvatske čitaonice još 1953. godine. Najagilniji u pripremnom periodu, osobe koje su sve započele su: Vilko Čuržik, mr. Ferdo Desaty, Antun Lanđel, Antun Vicić, Antun Torjanac, Oton Revald, Đuro Vidušić, Stjepan Rakitovac, Miroslav Kasdabašić, Jaroslav Bouše i Ivan Brezovac.

Osnivačka skupština održana je 18. veljače 1955. godine u Općinskoj vijećnici u Osječkoj ulici (zgrada predratne općine Valpovo trgovište, a nakon rata Milicije) na kojoj je za prvog predsjednika izabran učitelj Vilko Čuržik.

Najvažniji izazov koji su osnivači postavili sebi i Valpovčanima je bilo otvaranje Muzeja. To je istaknuto i u prvim Pravilima društva: osnovati Muzej; pronaći, prikupiti i čuvati predmete od povijesnog značaja; pronalaziti sredstva za očuvanje i restauriranje kulturno-povijesnih spomenik; upoznavanje građana s kulturno-povijesnim spomenicima Valpovštine; razvijanje ljubavi građana prema baštini; zaštita spomeničke baštine kroz urbanističke zahvate.

OTVARANJE MUZEJA*

Otvaranje Muzeja Valpovštine očekivano je sa velikim nestrpljenjem, a kada su 1. svibnja 1956. otvorene prve tri zbirke reagiranja su bila, kod velike većine građana, pozitivna i pohvalna. No, kao što sama ideja o otvaranju Muzeja nije prihvaćena od strane ''prekaljenih drugova'', tako je njihovo negodovanje nastavljeno i nakon otvorenja prve tri zbirke. Komentari su bili kako Muzej nije potreban Valpovu, kako se time veliča buržoazija i sve u tom stilu. Pojedinci su bili poprilično drski vrijeđajući osnivače Muzeja.

Na to je prvi reagirao visokopozicionirani sudionik NOR-a rekavši u razgovoru s gospodinom Revaldom: ''Oto, mi ćemo njima začepiti usta.'' na što je g. Revald ostao zatečen, bez riječi. Uočivši to nastavio je: ''Otvorit ćemo zbirku NOB-a. Imamo trofejnog oružja, fotografije i dokumente lokalnih revolucionara i boraca što je dovoljno za jednu prostoriju.'' Ubrzo je ideja realizirana. Od otvaranja sobe NOB-a Muzej Valpovštine više nije bio propagator nenarodnih elemenata, buržoazije i njihova života.

*Zapisano prema sjećanju Otona Revalda, dugogodišnjeg predsjednika DPS.

NAKLADNIŠTVO DPS - Od biltena do web stranice

Djelatnost koja trajno ostavlja trag svakako je nakladništvo. DPS je relativno kasno (uzevši osnutak) pokrenulo nakladničku djelatnost. Bilo je to 1976. godine kada je uočeno kako će time ostaviti budućim generacijama djelić svoga rada. Počelo se sa katalozima za izložbe i biltenom. Iste godine izlazi iz tiska knjiga ''Spomenici kulture Valpovštine'' autora Milana Balića te još nekoliko njegovih tekstova. U veljači 1985. godine omladinci Društva na čelu s Davorom Čutićem pripremaju prvi broj časopisa ''Odjeci prošlosti'' koji je 1991. doživio reprint najviše zbor toga što je prvotno otisnut na šapirografu i formatu A4. Brojevi dva i tri (1986. i 1987. godine) donose članke iz povijesti Valpova više autora te prikaze rada DPS. Od broja 4 ''Odjeci prošlosti'' postaju tematsko izdanje jednog autora: ''Tristo godina oslobođenja Valpovštine od Turaka'' (br. 4) i ''Novi gospodari Valpovštine'' (br. 5) iz pera Vilka Čuržika; Jasna Šimić u broju 6 iz 1989. piše ''Valpovština u prapovijesti'': Broj 7 izlazi 1990. pod naslovom ''Valpovačko područje u rimsko doba i za seobe naroda'' autora Mirka Bulata. Iste godine izlazi i broj 8 pod naslovom ''Djela Matije Petra Katančića'' Stjepana Sršana koji je priredio (preveo s latinskog) tekst M. P. Katančića ''Komentar Panonije Gaja Plinija starijeg'' u broju 9 (iz 1991.) koji je ujedno zadnji svezak ali sadržajno najvrjedniji. Nakon toga nakladništvo zamire. Tek 2008. tadašnji predsjednik Damir Stanić pojavljuje se kao kompletan autor knjižice ''Dvorac Prandau-Normann u Valpovu''. Godine 2010. DPS sudjeluje kao sunakladnik u izdavanju knjige Valpovo u mom sjećanju Alke Baal. Tijekom 2014. godine vršene su radnje oko obnavljanja Odjeka prošlosti. Kako je uvijek u pitanju novac došlo se do zaključka da se pokrene elektroničko izdanje što i nije loše uzmemo li vrijeme u kojem živimo. Početkom 2015. godine, točnije 8. siječnja, članke vezane uz valpovačku povijest, možete čitati u cijelom svijetu putem ove stranice.

Comments


Objavljeno
Autori

Ove stranice su otvorene svim autorima, ljubiteljima povijestih tema, amaterima i profesionalcima. Za sada su prisutni Stjepan Najman,  mr. sc. Darko Grgić, Vilko Čuržik, Dragan Milošević, Željko Komadina, dr. sc. Zdenko Segetlija, Ana Raić Knežević, Nina Ščasni, Tomislav Kuna, dipl. arheol., Mihael Sučić, mag. hist. i Mario Jukić.

© 2014 Odjeci prošlosti. Proudly created with Wix.com

  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Google+ B&W
bottom of page